Informacje

O nas - czyli po co to komu?

Redakcja szlaków to głównie dwie osoby - Paweł i Agnieszka - zwykli, uśmiechnięci ludzie. Mąż i żona, rodzice, na codzień pracujący z dala od turystyki i rekreacji. W wolnych od szarego życia chwilach staramy się zobaczyć kawałek świata, Polski, okolicy. Rower jest na to idealnym sposobem - nie tylko pozwala dojechać w wyznaczone miejsce, gdzie pozwalamy sobie wypić herbatę i zrobić kilka zdjęć, ale także zmusza nas do bliższego poznania okolicy, przez którą niejednokrotnie po prostu przejeżdżamy samochodem. To dzięki rowerowi zauważamy czasem, że widok z górki nieopodal trasy jest piękniejszy niż atrakcja, do której zmierzaliśmy.

Niestety, często z trudem przychodzi nam znalezienie podstawowych informacji na temat tras rowerowych. Z jednej strony istnieją serwisy z ogromną ilością dodawanych przez użytkowników tras, byle by tylko zapełnić serwis. Trasy te często są w porządku - ale też równie często są zupełnie nieprzemyślane i nie oferują nic, oprócz radości z samego jechania rowerem i spalania kalorii. Trasy typu: moja wczorajsza wycieczka - 5km, mój weekendowy rajd - 150km nie przemawiają do nas tak, jak trasy wyznaczone przez PTTK :)

Z drugiej strony istnieją serwisy informacji turystycznej, urzędów miast, gmin, na których możemy znaleźć informacje, a czasem nawet mapy, o oznakowanych trasach rowerowych. Serwisy te są jednak często traktowane po macoszemu. Mapy, jeśli już się tam pojawiają - są zupełnie bezużyteczne: to małe pliki jpg, bez możliwości przybliżenia, z jedynie ogólnym zarysem szlaku na tle województwa. Aktualizacji tras z reguły brak - są wstawione raz i zapominane.

Możemy także kupować przewodniki i zbierać mapy z punktów informacji turystycznej - do czego zresztą gorąco zachęcamy :) Informacje tam zawarte zazwyczaj są rzetelne - autorzy to osoby zaangażowane w tematykę, nierzadko pasjonaci, a jednocześnie pracownicy instytucji zajmujących się turystyką. Jest to więc nasze podstawowe źródło informacji. Często jednak planujemy wycieczkę rowerową w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie papierowego przewodnika. Wtedy chcielibyśmy bez problemu spojrzeć na dostępną w internecie mapę, zerknąć na zdjęcia - mieć dostęp do informacji o szlakach tak, jak jak mamy dostęp do informacji o pogodzie.

Serwis szlaki-rowerowe.pl jest po części odpowiedzią na bałagan panujący w internecie (staramy się zebrać powszechnie dostępne informacje, usystematyzować, nanieść na mapę), a po części wypełnieniem odczuwalnej przez nas pewnej luki informacyjnej. Wszystko po to, by było nam, rowerzystom miejskim, turystycznym, rodzinnym, amatorskim i codziennym prościej i wygodniej znaleźć oznakowane trasy w okolicy :)

Życzymy miłego korzystania!

W przypadku uwag, pytań - zapraszamy do kontaktu.