Lipa Reymonta, Dab Kosynier i inne ciekawe drzewa Łodzi i okolic.

Opis szlaku 'Lipa Reymonta, Dab Kosynier i inne ciekawe drzewa Łodzi i okolic.' (115 km)

Całodniowa (lub dwudniowa, jak kto woli) wycieczka dla rowerzystów lubiących długie trasy, ciekawych przyrody lub po prostu znudzonych zwykłym zwiedzaniem obiektów sakralnych itp. Celem wyprawy jest zobaczenie jak największej ilości ciekawych drzew, rosnących w Łodzi i okolicy.

1. Dąb Fabrykant w parku Julianowskim, w Łodzi, pod nim spotkali się powstańcy styczniowi w 1863 roku i wyruszyli na bój.

1a. Topola kanadyjska w tym samym parku - drzewo o obwodzie niemal 730cm, ma ponad 32m wysokości, to jedna z największych topoli w kraju.

2. Przejazd przez Manufakturę - jedno z największych i najładniejszych centrów handlowych w kraju (jedyne miejsce na trasie bez ciekawych drzew :).

2a po chwili wjazd na ścieżkę rowerową wzdłuż alei Włókniarzy (dalej Jana Pawła II) i park im. Poniatowskiego - tam jest m.in. spory jarząb szwedzki, a także inne drzew,a jak modrzew japoński, buk odm. czerwonolistnej i inne.

3. Dąb Fabrykant w parku im. bp. Klepacza - piękne drzewo o niezwykłej budowie, symbol Łodzi; jest o nim spory art. na Wikipedii

3a. Buk zwyczajny odm. czerwonolistnej w tym parku i 3b - dwie topole carskie, także w tym parku, największe egzemplarze w kraju, są tez m.in. duże cyprysiki nutkajskie (łącznie 24 pomniki przyrody)

4. Wierzba biała w parku Sielanka - potężna wierzba o regularnym i wyjątkowo wysokim pniu, rosnąca w mało znanym parku, drugie najgrubsze drzewo miasta, od 2015 roku pomnik przyrody, z resztą dzięki mojej inicjatywie.

5. (lub podczas powrotu do zobaczenia) największy w kraju klon srebrzysty, przy rzece Ner, tuż przy ścieżce rowerowej przy ul. Pabianickiej, 100m za ulica Rudzką.

6. Za Tuszynem, w Kruszowie - jesion, który wraz z dworkiem znalazł się na filmie "Ziemia Obiecana".

7. Lipa Reymonta nad rz. Miazga w Prażkach - największe drzewo województwa, świadek dorastania noblisty - Władysława Reymonta

8. W Żerominie (droga powrotna do Tuszyna) rosną dwa pomnikowe dęby szypułkowe, piękne okazy rosnące na polu, drzewa o obwodzie niemal 7 i 5 metrów.

9. Z Tuszyna jedziemy do Dłutowa - skarbnicy drzew pomnikowych. Przy ruinie dworu, w parku - kilka dębów, największy to istny gigant. Pień ma "tylko" 740cm obwodu, ale jest wybitnie regularny, walcowaty, sam dąb ma ponadto szeroką i okazałą koronę.

9a. Lipy przy kościele w Dłutowie. Obok wielkiego kościoła, odbudowanego w XX wieku, rosną cztery duże lipy, zarówno drobnolistne, jak i szerokolistne. Trzy drzewa mają ponad 500cm obwodu, a wszystkie prezentują się pięknie.

10. Jedziemy do Pabianic, można zajrzeć na cmentarz, gdzie jest m.in. aleja dębowa, złożona po części z rzadkich dębów burgundzkich, jest też pomnikowy modrzew.

11. Powrót do Łodzi - naprzeciwko Portu Łódź przy przejściu dla pieszych, dwa pomnikowe klony srebrzyste.

11a. 1km na północ, za zajezdnią MPK i w dolinie Neru, kilka dużych klonów srebrzystych, w tym największy - o obwodzie niemal 600cm - to także najgrubszy znany okaz w kraju.

12. Powracamy do centrum, gdzie w końcu osiadamy w Parku Źródliska - jest tam kilkanaście dębów, najstarsze mają ok. 335 lat i są żywymi świadkami historii miasta.

W parku (parkach, bo są 2) jest wiele innych, ciekawych drzew: jodła nikkońska, dwa duże cisy, dwa ponad 150-letnie miłorzęby, liczne graby, a także palmiarnia, gdzie jest wiele egzotycznych roślin.
Trasę można dowolnie modyfikować (choćby, z powrotem nie jadąc przez Dłutów, tylko z Tuszyna od razu do Rzgowa, wtedy wychodzi ok.100km), ale w najdłuższym wariancie, kolarz zobaczy, a może także dotknąć i sfotografować oraz zmierzyć, około 110 drzew pomnikowych, lub mających pomnikowe rozmiary, a kilkanaście to okazy wyjątkowe w skali wojewódzkiej, w tym co najmniej 4 (Dąb Fabrykant, jarząb szwedzki z parku Poniatowskiego, klon srebrzysty znad Neru i lipa Reymonta) to także drzewa wyjątkowe w skali krajowej :) A do tego oczywiście liczne zabytki, np. zabytkowe wille Richterów - fabrykantów, w parku im. Klepacza w Łodzi, kościoły w Rzgowie oraz Tuszynie i Dłutowie, dworek w Kruszowie (starannie utrzymany) oraz Dłutowie (ten niestety w ruinie), miejsce życia, dorastania W. Reymonta, kościół w Pabianicach i liczne nagrobki na cmentarzu, a przy parku Źródliska w Łodzi - słynną "Filmówkę" oraz Muzeum Kinematografii.

Mapa szlaku

Działanie w toku.
Źródło: Szlak w oparciu o dane z Rejestru Polskich Drzew Pomnikowych (część drzewa jest wymieniana także w literaturze, m.in. w "Drzewach Polski", PWN, 2016), przejechałem go w 2015 dwa razy w różnych wariantach, to chyba pierwszy taki szlak w Polsce, obejmujący tylko drzewa (pomnikowe), więc trudno, żeby został gdziekolwiek wymieniony. Jako członek PTTk oddz. łódzkiego, opracowuję takie szlaki, dokumentując hobbystycznie drzewa, może zostaną one kiedyś gdzieś opisane, będę do tego dążył, bo o drzewach zbyt mało wiemy, a są piękne i warte uwagi :)

Długość

Długość szlaku: 115 kilometrów

Komentarze

Adam
2016-03-31 07:47:28
Dąb Fabrykant znajduje się w parku im. Bp. Klepacza nie w parku Julianowskim