Fasty - Krypno - Knyszyn (szlak Pielgrzymi)

Opis szlaku 'Fasty - Krypno - Knyszyn (szlak Pielgrzymi)' (28 km)

Bardzo malownicza trasa z dala od zgiełku głównych ulic. Latem mamy na niej większe szanse spotkania ciągników i pasącej się obok trzody niż samochodów. Na trasie i w okolicy wiele gniazd bocianich - szczególnie nie do przeoczenia gniazdo w Borsukówce, oraz przy przejeździe kolejowym przed Nowosiółkami. Wzdłuż szlaku przebiega trasa corocznej pielgrzymki z Białegostoku do Sanktuarium Maryjnego w Krypnie - stąd nazwa 'szlak Pielgrzymi'. Szlak oznaczony jest na całej długości jako żółty szlak rowerowy. 

Do początku trasy możemy dojechać szosą Ełcką - jest to krótki odcinek, jednak o bardzo wysokim natężeniu ruchu i często mijającymi nas ciężarówkami. Jest to zdecydowanie najmniej przyjemna część trasy. Możemy do Fast dojechać także ulicą Produkcyjną (od strony Auchan) - natężenie ruchu powinno być tam zdecydowanie mniejsze. Poza dojazdem - szlak nie stwarza większych problemów, na trasie kilka pagórków (największy podjazd - w drodze powrotnej przez Knyszyn - Zamek), poza tym równo i przyjemnie. Należy jednak wziąć poprawkę, że łącznie z dojazdem do początku trasy długość szlaku w jedną stronę może liczyć ok. 35km, w sumie 70km. Jest to więc trasa na większość dnia, z odpoczynkiem na rynku w Knyszynie.

 

Przebieg trasy:

Fasty (zółty szlak rowerowy) - Dobrzyniewo Fabryczne  -> Ogrodniki -> Dobrzyniewo Kościelne  -> Dobrzyniewo Duże -> Gniła -> Pogorzałki -> Borsukówka -> Nowosiółki -> Ruda -> Krypno -> Knyszyn Zamek -> Knyszyn -> Rynek w Knyszynie

 

Atrakcje i zabytki:

Dobrzyniewo Kościelne: kościół parafialny pod wezwaniem Zwiastowania NMP, 1905-1910.

Pogorzałki: kościół pw. Miłosierdzia Bożego z 1980r. Obok odbijająca w lewo droga asfaltowa na lokalny cmentarz, wzdłuż niej drewniane przystanki drogi krzyżowej. 

Krypno Kościelne: miejscowość powstała w XVI wieku. W Sanktuarium Maryjnym (1881-1885) znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, znana jako wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia. W roku 1985 obraz został ukoronowany diademami papieskimi, co przyczyniło się do popularyzacji pielgrzymek do Krypna z całej archidiecezji.

Knyszyn: potocznie zwane 'królewskim miastem' - w latach 1533 - 1572 spędzał tu czas król Zygmunt August. Prawa miejskie zostały przyznane w roku 1568. W mieście wyznaczony jest szlak 'Śladami historii królewskiego Knyszyna', na trasie któego znajdują się m.in.: Rynek, pobliska Cerkiew, kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, Dwór królewski, stara manufaktura tkacka, synagoga, czy cmentarz św. Marka.

 

Galeria z trasy:

Mapa szlaku

Działanie w toku.
Źródło: 'WOJEWÓDZTWO PODLASKIE Mapa szlaków rowerowych', Białystok-Warszawa 2009, wydanie I

Długość i profil

Długość szlaku: 28 kilometrów

Komentarze

Zdanowicz.A
2016-06-27 09:41:24
Na trasie szlaku rowerowego w Borsukówce jest wybudowany w 1966 roku pomnik - kopiec "Tysiąclecia Państwa Polskiego". Kopiec został wybudowany przez mieszkańców Borsukówki. Głównym inicjatorem budowy i nadzorującym budowę był Pan Wacław Kozłowski - nauczyciel 4-klasowej Szkoły podstawowej w Borsukówce