Opis szlaku 'Fasty - Krypno - Knyszyn (szlak Pielgrzymi)' (28 km)
Bardzo malownicza trasa z dala od zgiełku głównych ulic. Latem mamy na niej większe szanse spotkania ciągników i pasącej się obok trzody niż samochodów. Na trasie i w okolicy wiele gniazd bocianich - szczególnie nie do przeoczenia gniazdo w Borsukówce, oraz przy przejeździe kolejowym przed Nowosiółkami. Wzdłuż szlaku przebiega trasa corocznej pielgrzymki z Białegostoku do Sanktuarium Maryjnego w Krypnie - stąd nazwa 'szlak Pielgrzymi'. Szlak oznaczony jest na całej długości jako żółty szlak rowerowy.
Do początku trasy możemy dojechać szosą Ełcką - jest to krótki odcinek, jednak o bardzo wysokim natężeniu ruchu i często mijającymi nas ciężarówkami. Jest to zdecydowanie najmniej przyjemna część trasy. Możemy do Fast dojechać także ulicą Produkcyjną (od strony Auchan) - natężenie ruchu powinno być tam zdecydowanie mniejsze. Poza dojazdem - szlak nie stwarza większych problemów, na trasie kilka pagórków (największy podjazd - w drodze powrotnej przez Knyszyn - Zamek), poza tym równo i przyjemnie. Należy jednak wziąć poprawkę, że łącznie z dojazdem do początku trasy długość szlaku w jedną stronę może liczyć ok. 35km, w sumie 70km. Jest to więc trasa na większość dnia, z odpoczynkiem na rynku w Knyszynie.
Przebieg trasy:
Fasty (zółty szlak rowerowy) - Dobrzyniewo Fabryczne -> Ogrodniki -> Dobrzyniewo Kościelne -> Dobrzyniewo Duże -> Gniła -> Pogorzałki -> Borsukówka -> Nowosiółki -> Ruda -> Krypno -> Knyszyn Zamek -> Knyszyn -> Rynek w Knyszynie
Atrakcje i zabytki:
Dobrzyniewo Kościelne: kościół parafialny pod wezwaniem Zwiastowania NMP, 1905-1910.
Pogorzałki: kościół pw. Miłosierdzia Bożego z 1980r. Obok odbijająca w lewo droga asfaltowa na lokalny cmentarz, wzdłuż niej drewniane przystanki drogi krzyżowej.
Krypno Kościelne: miejscowość powstała w XVI wieku. W Sanktuarium Maryjnym (1881-1885) znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, znana jako wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia. W roku 1985 obraz został ukoronowany diademami papieskimi, co przyczyniło się do popularyzacji pielgrzymek do Krypna z całej archidiecezji.
Knyszyn: potocznie zwane 'królewskim miastem' - w latach 1533 - 1572 spędzał tu czas król Zygmunt August. Prawa miejskie zostały przyznane w roku 1568. W mieście wyznaczony jest szlak 'Śladami historii królewskiego Knyszyna', na trasie któego znajdują się m.in.: Rynek, pobliska Cerkiew, kościół pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, Dwór królewski, stara manufaktura tkacka, synagoga, czy cmentarz św. Marka.
Galeria z trasy:
Mapa szlaku
Długość i profil
Długość szlaku: 28 kilometrów
Komentarze