Opis szlaku 'Obwodnica rowerowa gminy Juchnowiec (szlak zielony)' (60 km)
Obwodnica rowerowa gminy Juchnowiec jest trasą niewdzięczną. Szlak jest dość długi (ok. 60km), po drodze nie spotkamy zbyt dużej ilości zabytków (w zasadzie jedyny to kościół pw. Trójcy Świętej w Juchnowcu Kościelnym), a długi odcinek szlaku (ok. 17km) prowadzi uciążliwą, jednopasmową drogą asfaltową. Natężenie ruchu w przez większość trasy jest niewielkie, poza wspomnianym odcinkiem między Stanisławowem a Wojszkami - tutaj często będziemy zmuszeni oglądać się za siebie i zjeżdżać na prawy, żwirowy pas drogi. Aby umilić początek trasy - polecamy dojechać do początku szlaku wzdłuż ulicy Wiosennej, skrytą w cieniu drzew drogą rowerową po lewej stronie drogi.
Odcinek Białystok - Stanisławowo, a także cała droga powrotna z Wojszek są na szczęście malownicze i bogate w piękne widoki i wynagradzają żmudny odcinek do Wojszek.
Latem polecamy podjechać kilkaset metrów dalej na południe od wsi Wojszki (mijając skręt szlaku w prawo w las) do plaży przy moście na Narwi.
Będąc w Wojszkach możemy również odbić 10km na wschód, przez Pawły do wsi Soce, przez które prowadzi szlak Szlak Krainą Otwartych Okiennic (więcej o szlaku na stronie turystycznych wrót podlasia).
Według dostępnych materiałów źródłowych (Mapa szlaków rowerowych województwa Podlaskiego, wydanie 2009) szlak zielony prowadzi również przez Księżyno, Horodniany i Kleosin z powrotem do początku trasy. Jadąc tym odcinkiem nie znajdziemy jednak żadnych oznaczeń szlaku. Z uwagi na przebudowę drogi na tym odcinku polecamy jechać chodnikiem po lewej stronie drogi (w kierunku Białegostoku).
Przebieg trasy:
Białystok, skrzyżowanie Ciołkowskiego i Wiosennej (zielony szlak rowerowy) -> Olmonty -> Stanisławowo -> Wojszki -> Zajączki -> Kożany -> Dorożki -> Bogdanki -> Złotniki -> Biele -> Wólka -> Juchnowiec Kościelny -> Mańkowszczyzna -> Koplany -> stacje paliw przed Niewodnicą Korycką
Atrakcje i zabytki:
Wojszki: charakterystyczna zabudowa szczytowa (domy stojące prostopadle, szczytem do ulicy), malowane 'otwarte' okiennice na szczytach domów. W jednym z takich charakterystycznych domków po prawej stronie mieści się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej.
Juchnowiec Kościelny: Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej z 1764r (więcej - wikipedia).
Galeria z trasy:
Mapa szlaku
Długość i profil
Długość szlaku: 60 kilometrów
Komentarze