Obwodnica rowerowa gminy Juchnowiec (szlak zielony)

Opis szlaku 'Obwodnica rowerowa gminy Juchnowiec (szlak zielony)' (60 km)

DSC_1089

Obwodnica rowerowa gminy Juchnowiec jest trasą niewdzięczną. Szlak jest dość długi (ok. 60km), po drodze nie spotkamy zbyt dużej ilości zabytków (w zasadzie jedyny to kościół pw. Trójcy Świętej w Juchnowcu Kościelnym), a długi odcinek szlaku (ok. 17km) prowadzi uciążliwą, jednopasmową drogą asfaltową. Natężenie ruchu w przez większość trasy jest niewielkie, poza wspomnianym odcinkiem między Stanisławowem a Wojszkami - tutaj często będziemy zmuszeni oglądać się za siebie i zjeżdżać na prawy, żwirowy pas drogi. Aby umilić początek trasy - polecamy dojechać do początku szlaku wzdłuż ulicy Wiosennej, skrytą w cieniu drzew drogą rowerową po lewej stronie drogi.

Odcinek Białystok - Stanisławowo, a także cała droga powrotna z Wojszek są na szczęście malownicze i bogate w piękne widoki i wynagradzają żmudny odcinek do Wojszek. 

Latem polecamy podjechać kilkaset metrów dalej na południe od wsi Wojszki (mijając skręt szlaku w prawo w las) do plaży przy moście na Narwi. 

Będąc w Wojszkach możemy również odbić 10km na wschód, przez Pawły do wsi Soce, przez które prowadzi szlak Szlak Krainą Otwartych Okiennic (więcej o szlaku na stronie turystycznych wrót podlasia).

 

Według dostępnych materiałów źródłowych (Mapa szlaków rowerowych województwa Podlaskiego, wydanie 2009) szlak zielony prowadzi również przez Księżyno, Horodniany i Kleosin z powrotem do początku trasy. Jadąc tym odcinkiem nie znajdziemy jednak żadnych oznaczeń szlaku. Z uwagi na przebudowę drogi na tym odcinku polecamy jechać chodnikiem po lewej stronie drogi (w kierunku Białegostoku).

 

Przebieg trasy:

Białystok, skrzyżowanie Ciołkowskiego i Wiosennej (zielony szlak rowerowy) -> Olmonty -> Stanisławowo -> Wojszki -> Zajączki -> Kożany -> Dorożki -> Bogdanki -> Złotniki -> Biele -> Wólka -> Juchnowiec Kościelny -> Mańkowszczyzna -> Koplany -> stacje paliw przed Niewodnicą Korycką

 

Atrakcje i zabytki:

Wojszki: charakterystyczna zabudowa szczytowa (domy stojące prostopadle, szczytem do ulicy), malowane 'otwarte' okiennice na szczytach domów. W jednym z takich charakterystycznych domków po prawej stronie mieści się siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej.

Juchnowiec Kościelny: Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej z 1764r (więcej - wikipedia).

 

Galeria z trasy:

Mapa szlaku

Działanie w toku.
Źródło: 'WOJEWÓDZTWO PODLASKIE Mapa szlaków rowerowych', Białystok-Warszawa 2009, wydanie I

Długość i profil

Długość szlaku: 60 kilometrów

Komentarze

fan1
2014-09-28 11:32:54
płaski i nudny szlak
Kamil Lampart
2021-04-06 08:43:51
Zastrzeżenie do trasy - Trasa prowadzi przez drogę szybkiego a nawet bardzo szybkiego ruchu.co nie czyni jej zbyt przyjazną dla rodzinnej przejażdżki. Poza tym drogą za Niewolnicą Nargielewska(bodajże) a miejscowością Wojsko - TRA -GED- IA !!! DRAMAT! Ogolnie trasa do Juchnowca ok, później radzę kombinować i szukać dróg pobocznych.