Białystok - Szlak Światowida

Opis szlaku 'Białystok - Szlak Światowida' (18 km)

Panorama Narwii z zerwanego mostu w Kruszewie

Szlak Światowida to malownicza trasa łącząca Białystok z Narwiańskim Parkiem Narodowym, na końcu której możemy podziwiać panoramę rozlewiska Narwi z zerwanego mostu w Kruszewie. Szlak prowadzi przez około 10 kilometrów nową ścieżką rowerową, wyłożoną kostką, która kończy się na wysokości wsi Kościuki. 

Szlak swą nazwę zawdzięcza znajdującemu się na Babiej Górze w pobliżu wsi Krupniki pomnikowi Światowida - zdjęcie poniżej w galerii.

 

Miejsca

Link: Babia Góra i Pomnik Światowida

 

Przebieg trasy:

Białystok - Starosielce -> Krupniki -> Kolonia Konowały -> skręt na Kruszewo -> zerwany most

 

Galeria z trasy:

(Aktualizacja 27.09.2012)

Budowa drogi rowerowej wzdłuż trasy kruszewskiej jest już od jakiegoś czasu zakończona, także od skrzyżowania z Elewatorską mamy ok. 10km nieprzerwanej ścieżki w linii prostej.

Dodatkowo, postępują prace remontowe przy przejeździe kolejowym, przed skrzyżowaniem z ul. Elewatorską, i widać już zarys dodatkowych kilkudziesięciu metrów drogi rowerowej (prawdopodobnie od Biedronki aż do początku ścieżki za skrzyżowaniem z ul. Elewatorską).

 

(Aktualizacja 13.10.2011)

Przejeżdżając raz jeszcze trasę i bacznie przyglądając się krzakom po lewej stronie w końcu udało się nam odnaleźć pomnik Światowida - zdjęcia na końcu galerii.

Lokalizacja Babiej Góry: N 53°7'26" | E 22°57'11"

Mapa szlaku

Działanie w toku.
Źródło: 'WOJEWÓDZTWO PODLASKIE Mapa szlaków rowerowych', Białystok-Warszawa 2009, wydanie I

Długość i profil

Długość szlaku: 18 kilometrów

Komentarze

Beata
2013-07-05 06:21:25
Szlak bardzo prosty (żadnych ale to żadnych skrętów) - osobiście dla miłośników "ucieczki z miasta" nie polecam bowiem tylko ostatni odcinek trasy biegnie przez lasek (o kamienistym podłożu - sztywny rower wytrzęsie z Ciebie wszystko). Końcowy efekt piękny - uwaga na komary i inne kąsające stwory :)
bialostoczanka
2017-06-18 20:06:40
nic dodac, nic ujac, efekt koncowy-wart tej drogi
Rodzimowierca
2018-01-03 14:25:40
W grudniu 2017 roku katoliccy wandale na zlecenie radnych powiatowych ukradli posag i wywiezli w nieznanym kierunku.
Administrator:
Dziękujemy za informację, jednak prosimy o zaprzestanie snucia teorii spiskowych i ubliżania, w szczególności na tle politycznym czy religijnym. Niech szlaki rowerowe pozostaną neutralne - w końcu od tego one są, by odpocząć od problemów życia codziennego.
Kolejne wpisy tego typu będą usuwane.
Rowerzysta podlaski
2018-04-02 16:18:41
Drodzy admini, nie róbcie z siebie świętych, bo dobrze wiadomo komu przeszkadzał ten pomnik. Nie jest to teoria spiskowa (wystarczy wysłuchać sesji rady miejskiej). A usuwa się wpisy niewygodne właśnie kk i politykom.
Gość
2018-04-02 16:25:50
Odnoszę wrażenie, że ze strony adminów zajeżdża obrazą uczuć religijnych mniejszosci wyznaniiwych (w tym przypadku Rodzimowierców). Godne zastanowienia się.