Szlak Ostatniego Niedźwiedzia (szlak zielony)

Opis szlaku 'Szlak Ostatniego Niedźwiedzia (szlak zielony)' (17.3 km)


Opis trasy: Spychowo cmentarz – Spychowo –  Niedźwiedzi Kąt – Rezerwat Przyrody „ Pupy" – Ścieżka edukacyjna "Jezioro Ciche" – Spychowo cmentarz

Opis szlaku: jest to krótki szlak rowerowy z możliwością przedłużenia dzięki skomunikowaniu z innymi szlakami oraz z możliwością wykorzystania w celu Nordic Walking. Szlak niemal wyłącznie leśny. Na 7 kilometrze mijany jest kamień z wyrytą inskrypcją upamiętniający ostatniego niedźwiedzia na tych terenach, którego zabito tu w 1804 roku. W pobliżu znajduje się pamiątkowy krzyż na najwyższych wzniesieniu w okolicy (170,5 m n.p.m.). Mijane ścieżki edukacyjne „Rezerwat Pupy" oraz  „Jezioro Ciche" są krótkie i warte zboczenia z trasy ze względu na ciekawe siedliska lasowe, niezbyt częste wśród mazurskich borów oraz interesująco urządzone ścieżki dydaktyczne. Na końcu trasy zobaczyć można śródleśne jeziorko Ciche jako przykład pozostałości po ostatnim zlodowaceniu.


Atrakcje: stary cmentarz obok wsi Spychowo, siedziba Nadleśnictwa Spychowo z Muzeum Leśnym i Leśnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, mazurska zabudowa wsi Spychowo z neogotyckim kościołem z 1903 roku, kamień upamiętniający ostatniego niedźwiedzia na Mazurach, najwyższe wzniesienie w okolicy, Rezerwat „Pupy" wraz ze ścieżką edukacyjną, ścieżka edukacyjna „Jeziorko Ciche"

Więcej na temat Szczycieńskiej Pozycji Leśnej oraz huty szkła Szklarnia w zakładce HISTORIA

Źródło: Nadleśnictwo Spychowo

Mapa szlaku

Działanie w toku.
Źródło: Nadleśnictwo Spychowo

Długość

Długość szlaku: 17.3 kilometrów

Komentarze

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy! :)