Czechy

1. Wstęp

Czechy, oficjalnie Republika Czeska, to kraj położony w środkowej Europie. Graniczy od zachodu z Niemcami, od północy z Polską, od wschodu ze Słowacją i od południa z Austrią. Stolicą i największym miastem jest Praga.

2. Geografia

2.1 Krajobraz

Czechy są krajem bez dostępu do morza, położonym na Wyżynie Czeskiej. Kraj ten charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem – od górskich terenów na północy (Karkonosze, Góry Izerskie) i na południu (Sumava, Góry Jesionikowe), przez pagórkowate obszary w centralnej części kraju, aż po nizinne tereny w dolinach rzek (np. Morawy).

2.2 Klimat

Czechy mają klimat umiarkowany, z chłodniejszymi zimami i ciepłymi latami. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -2 do -5°C, a w lipcu od 19 do 24°C.

3. Historia

3.1 Od początków do monarchii Habsburgów

Terytorium dzisiejszych Czech było zamieszkane już w czasach prehistorycznych. Ważnym krokiem w historii Czech było przyjęcie chrześcijaństwa przez księcia Wratysława I w IX wieku. W X wieku powstało Królestwo Czech, które w XIII wieku stało się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Czechy utrzymywały dużą autonomię aż do XVII wieku, kiedy po wojnach husyckich i po bitwie na Białej Górze, Habsburgowie utrzymali pełną kontrolę nad regionem.

3.2 Czechosłowacja i okres międzywojenny

Po upadku Austro-Węgier pod koniec I wojny światowej, Czechy stały się częścią nowo utworzonej Czechosłowacji. W okresie międzywojennym Czechosłowacja była stosunkowo stabilnym i demokratycznym państwem.

3.3 Czechy po 1989 roku

W 1989 roku, po aksamitnej rewolucji, Czechosłowacja przeszła od komunizmu do demokracji. W 1993 roku doszło do pokojowego podziału Czechosłowacji na dwa oddzielne państwa – Czechy i Słowację.

4. Polityka

4.1 Struktura polityczna

Czechy są parlamentarną republiką. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent i rząd, władzę ustawodawczą – dwuizbowy parlament (Izba Poselska i Senat), a sądowniczą – niezależne sądy.

4.2 Partie polityczne

W Czechach działa wiele partii politycznych, wśród których najważniejsze to: Czeska Partia Socjaldemokratyczna, Obywatelska Partia Demokratyczna, ANO 2011, Partia Piratów i Komunistyczna Partia Czech i Moraw.

5. Gospodarka

Czechy mają dobrze rozwiniętą gospodarkę, należącą do najbardziej rozwiniętych w Europie Środkowej. Ważną rolę odgrywa przemysł (samochodowy, maszynowy, chemiczny, spożywczy), a także usługi, zwłaszcza turystyka.

6. Kultura

6.1 Muzyka

Czechy mają bogatą tradycję muzyczną. Kraj ten jest ojczyzną wielu znanych kompozytorów, jak Antonin Dvorak czy Bedrich Smetana. W Czechach odbywa się wiele festiwali muzycznych, a Praga jest ważnym centrum muzycznym.

6.2 Literatura

Czeska literatura ma wiele znanych twórców, wśród których najbardziej znanym na świecie jest prawdopodobnie Franz Kafka, choć pisał głównie w języku niemieckim. Do innych znanych czeskich pisarzy należą Milan Kundera, Jaroslav Hašek (autor „Przygód dobrego wojaka Szwejka”) i Karel Čapek, który jest znany jako twórca terminu „robot”.

7. Turystyka

Czechy są popularnym celem turystycznym. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą:

  • Praga, ze swoim historycznym centrum, Zamkiem Praskim, Mostem Karola i innymi zabytkami.
  • Miasta zabytkowe, takie jak Český Krumlov, Kutná Hora, Telč.
  • Karkonosze i inne obszary górskie, popularne wśród miłośników turystyki pieszej i narciarskiej.
  • Łaźnie, takie jak Karlowe Wary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně.
  • Browary, w tym Pilsner Urquell w Pilźnie i Budvar w České Budějovice.

8. Podsumowanie

Czechy są krajem o bogatej historii, zróżnicowanym krajobrazem i kulturą. Pomimo swojego stosunkowo małego rozmiaru, kraj ten ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom, jak i turystom. Od atrakcji turystycznych, przez bogatą scenę kulturalną, po rozwiniętą gospodarkę, Czechy są ważnym krajem na mapie Europy.