Fasty – Krypno – Knyszyn (szlak Pielgrzymi) (28 km)

0
130
5/5 - (1 vote)

Szlak Pielgrzymi: Fasty – Krypno – Knyszyn

Wielbiciele jednośladów, zapnijcie kaski i przygotujcie rowery. Dziś zabieram Was na malowniczą trasę Pielgrzymi o długości 28 km, prowadzącą przez Fasty, Krypno i Knyszyn.

Fasty – wstępna stacja naszej przygody rowerowej

Historia i kultura Fast

Fasty to niewielka wieś położona w województwie podlaskim, która jest naszym punktem wyjścia na trasie Pielgrzymi. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Fasty kryją w sobie wiele ciekawostek historycznych. Warto poświęcić chwilę na zwiedzenie miejscowej cerkwi prawosławnej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków tego typu w regionie.

Start trasy

Trasa rozpoczyna się na parkingu przy cerkwi. Stąd ruszamy w stronę lasu, podążając znakami szlaku. Pierwsze kilometry prowadzą nas przez malownicze pola i łąki, oferując piękne widoki na okolicę.

Krypno – serce naszej rowerowej trasy

Przyroda i atrakcje Krypna

Krypno to kolejny punkt na naszej trasie. Jest to wieś położona nad malowniczym jeziorem Krypno Wielkie, które jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Na terenie wsi znajduje się kilka punktów widokowych, z których roztacza się niezapomniany widok na jezioro i okolicę. Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek i regenerację sił przed dalszą jazdą.

Kontynuacja trasy

Z Krypna ruszamy w stronę lasu, podążając znakami szlaku. Tutaj czeka nas najbardziej wymagający odcinek trasy, ale jednocześnie najbardziej malowniczy. Trasa prowadzi przez gęsty las, a na jej końcu czeka nas niespodzianka – malowniczy staw, idealne miejsce na krótki odpoczynek.

Knyszyn – finał naszej rowerowej przygody

Zabytki i atrakcje Knyszyna

Po przejechaniu kolejnych kilometrów docieramy do Knyszyna, końcowego punktu naszej trasy. Knyszyn to miasto z bogatą historią, które kryje w sobie wiele ciekawych zabytków. Warto tu zwiedzić kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli, który jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta.

Zakończenie trasy

Nasza trasa kończy się na rynku w Knyszynie. Jest to idealne miejsce na odpoczynek po długiej przejażdżce. Możemy tu napić się chłodnego napoju w jednym z miejscowych lokali, zjeść smaczny obiad lub po prostu pospacerować po urokliwych uliczkach miasta.

Praktyczne informacje

Poziom trudności

Trasa Pielgrzymi to propozycja dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie w jazdach rowerowych. Szlak jest zróżnicowany – połączenie płaskiego terenu, lekkich podjazdów i odcinków leśnych, które mogą stanowić wyzwanie dla mniej doświadczonych rowerzystów.

Czas przejazdu

Czas przejazdu trasy zależy od indywidualnej kondycji rowerzysty, ale średnio powinniśmy przeznaczyć na nią około 2-3 godzin. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o to, aby jak najszybciej pokonać trasę, ale cieszyć się jej pięknem i zabytkami po drodze.

Wyposażenie

Na trasie nie ma punktów serwisowych dla rowerów, dlatego warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia do naprawy roweru. Przyda się też butelka z wodą, jakiś lekki prowiant oraz krem z filtrem UV.

Podsumowanie

Szlak Pielgrzymi to wspaniała trasa dla osób szukających aktywnego wypoczynku na łonie natury. Malownicze krajobrazy, ciekawe zabytki i wyjątkowe atrakcje przyrodnicze sprawiają, że jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę rowerową.

Zapraszam do siodła i do zobaczenia na szlaku!