Trasa rowerowa R9, znana również jako EuroVelo 9 czy Szlak Bursztynowy, to jedna z najważniejszych tras rowerowych w Europie, łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Adriatyckim. Trasa ta biegnie przez kilka krajów Europy, w tym Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię, Włochy Chorwację. Długość tej trasy wynosi prawie 2000 km, co stawia ją w pozycji jednej z europejskich krótszych tras międzynarodowych, nie umniejszając przy tym jej walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych, Rowerzyści wyruszający na trasę rowerową R9 mogą podziwiać piękne krajobrazy i cieszyć się urokliwymi miasteczkami i wioskami.
Polski fragment EuroVelo 9
Szlak Bursztynowy, czyli trasa rowerowa R9 jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą połączyć wypoczynek z aktywnością fizyczną. Trasa ta jest wyposażona w dobrze oznakowane ścieżki rowerowe, co umożliwia bezpieczną i komfortową jazdę. Po drodze można zatrzymać się w wielu miejscach, takich jak hotele, pensjonaty i kempingi, aby zregenerować siły i cieszyć się pięknem okolic. Trasa EuroVelo 9 na odcinku polskim biegnie przez kilka regionów kraju, od Poznania do granicy z Czechami, łącząc się po drodze z innymi wariantami międzynarodowych szlaków rowerowych. Docelowo trasa ta ma zostać przedłużona aż do Gdańska, co oznaczać będzie pełne połączenie dwóch europejskich mórz. Przebieg trasy rowerowej R9 na terenie Polski ma obecnie długość ok. 490 km. Startując we wspomnianym Poznaniu przebiega ona przez Wielkopolski Park Narodowy, Gostyń, Wrocław, Świdnicę i okolice Nysy, zmierzając stamtąd do granicy z Czechami. Wybierając się na wycieczkę szlakiem EuroVelo 9 warto go rozpocząć od południa, kierując się w stronę nizin.
Europejski przebieg trasy rowerowej R9, czyli EuroVelo 9
Czeski fragment trasy rowerowej R9 rozpoczyna się w regionie Ołomuńca, przejeżdżając również przez to miasto. To tutaj właśnie można obejrzeć jeden z zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Kolumnę Trójcy Przenajświętszej. Dalej trasa wiedzie przez Valtice i Lednice prowadząc przez krajobraz kulturowy posiadłości książąt Lichtenstein, następnie przez Brno i Breclav, za którym wjeżdża na teren Austrii. Głównym miastem na trasie rowerowej R9 w tym państwie jest Wiedeń, będący też jednym z najważniejszych miejsc na szlaku. Austriacki odcinek kończy się w miejscowości Spielfeld, za którym witają rowerzystów krajobrazy Słowenii i stolica kraju Ljubljana. Państwem z najkrótszym fragmentem EuroVelo 9 jest Chorwacja, gdzie w miejscowości Pula trasa kończy swój bieg. Ciekawym jej przedłużeniem może być wycieczka na jedną z wysp lub nawet do Wenecji, do której z Puli kursują promy.
Podsumowując przebieg EuroVelo 9 śmiało można powiedzieć, że jest to niezwykła trasa rowerowa, która pozwala na doświadczenie piękna Europy i cieszenie się aktywnością fizyczną w harmonii z naturą. Na początek przygody warto poznać jej polski odcinek, który może być również ciekawą opcją na spędzenie czasu z rodziną. Niecałe 500 km będzie odpowiednim odcinkiem do przejechania podczas wakacji czy dłuższego weekendu.
Autorka: Natalia Szymonowska